Arama Ağı, işletmeler için önemli bir dijital pazarlama kanalıdır. Müşterilerinizi amaçlarına göre hedeflemenize ve kullanıcıların, ihtiyaçları doğrultusunda bilgi ve çözümler aradığı sırada önemli anları kazanmanıza olanak tanır.

Arama Ağı'nda reklam yayınlarken, reklamverenlerin yaşadığı önemli zorluklardan biri, tüm alakalı (yüksek değerli veya potansiyel) aramalarda varlık gösterebilmek ve gösterim payını maksimuma çıkarmaktır. Bu makale Arama Ağı 2.0 metodolojisinin genel çerçevesini çizerek, bu zorluğu daha net ve tutarlı bir şekilde aşmanıza yardımcı olmak için size basit bir Arama Ağı kampanyası kurulumu ve optimizasyon kılavuzu sunmayı hedeflemektedir.

Bu makalede, genellikle Arama Ağı reklamcılık stratejilerinin merkezini oluşturan anahtar kelime tabanlı Arama Ağı reklamcılığına odaklanılacaktır. Bu kılavuz Arama Ağı Reklamı oluşturmaya yönelik tek ve en iyi yöntem olarak düşünülmemelidir. Bunun yerine, Arama Ağı Reklamlarıyla nasıl çalışacağınızı düşündüğünüzde size yardımcı olması için sunulmaktadır.
 
google 1.jpg

Arama Ağı 2.0 zamandan tasarruf etmenize, sistematik olmanıza ve Arama Ağı Reklamları üzerindeki denetimi maksimuma çıkarmanıza yardımcı olabilir. AdWords'de Arama Ağı reklamcılığından en iyi yatırım getirisini (YG) nasıl elde edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. Arama Ağı 2.0 hem yeni başlayanlara hem de ileri düzey kullanıcılara yöneliktir. Yeni ve mevcut AdWords hesaplarında kullanılabilir. Metodoloji genel anlamda işleri istediğiniz düzeyde basit veya bilimsel tutmanıza olanak tanır. Metodolojiyi ihtiyaçlarınızla eşleştirebilir ve Arama Ağı Reklamlarının işletme hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlayarak nihayetinde büyüme sağlayabilirsiniz.

Arama Ağı 2.0 Metodolojisi

Arama Ağı 2.0 metodolojisi, AdWords hesabı yapısı oluşturmaya yönelik üç adımlı bir yaklaşımdır. Bu, alakalı ve yüksek performans gösteren sorgu eşleşmelerinin hesapta bulunan bir tam eşleme anahtar kelimeyle eşleştiği bir yapıdır. AdWords hesabınızı bu şekilde (yani her performans gösteren anahtar kelime kendi Tam Eşleme reklam grubuna sahip olacak şekilde) yapılandırmak, arama sorgusu / anahtar kelime düzeyinde bütçe, teklifler, reklam metni ve açılış sayfaları da dahil olmak üzere reklamınızın görünürlüğünü (yani Reklam Sıralaması) etkileyen tüm önemli optimizasyon yardımcılarının kontrolünü size vermeye yardımcı olur.

Her Tam Eşleme reklam grubunda bir anahtar kelime kullanmanın ana nedeni, reklamın alaka düzeyini maksimuma çıkarmak üzere sorgu, anahtar kelime ve reklam başlığı arasındaki ilişkiyi kontrol etmektir. Bu ayrıntı düzeyi, belirli bir arama sorgusunun işletmeniz için ne kadar değerli olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Diğer yandan, veriye dayalı olarak harika müşteri deneyimleri sunmanıza ve satın alma yolculukları tasarlamaya başlamanıza olanak tanır. Bunlar, işletme açısından kritik öneme sahip olan tüm anahtar kelime açık artırmalarında rekabet edebilme gücünü ve yatırım getirisini artırmanıza olanak tanır.

Sonraki bölüm istenen AdWords hesap yapısı oluşturulana kadar tekrarlanan üç adıma genel bir bakış sunar.

1. Adım: Kampanya Haritası

İlk adımın hedefi, hesapta hangi kampanyaların bulunması gerektiğini belirlemektir. Eşleme işlemi işletmenizle doğrudan ilgili anahtar kelimelere sahiptir. Anahtar kelimelerin eşit oluşturulmadığını ve hesabınızı yapılandırırken düşünülmesi gereken stratejik bir doğası (ör. markalı anahtar kelimeler, genel anahtar kelimelere göre satın alım kararına genellikle daha yakındır) olduğunu akılda bulundurmak önemlidir. Bu nedenle, 1. adımda kampanyaları üç anahtar kelime türü şeklinde yapılandırarak bu üç tür arasında ayrım yaparsınız:
  • Kendi Markanız: Verdiğiniz mesajı her zaman kontrol edebilmeniz için, tüm hesaplarda, markanızı içeren bir arama ağı kampanyası bulunması gerekir. Kampanya, markanızla ilgili tüm anahtar kelimeleri içerecektir.
  • Markalar: Kendinize ait olmayan markaların ürün veya hizmetlerini satıyorsanız, her markanın kendi arama ağı kampanyası olmalıdır. Bu kampanyalar söz konusu markayla ilgili tüm anahtar kelimeleri içerecektir.
  • Kategoriler: Genel sorgularda (ör. masalar veya sandalyeler) görünmesi için, her kategorinin kendi arama ağı kampanyası olması gerekir. Bu kampanyalar söz konusu kategorideki marka olmayan tüm anahtar kelimeleri içerecektir.
2. Adım: Kampanya Oluşturma

İkinci adımın hedefi, Kampanya Haritasını AdWords hesabına uygulamaktır. Arama Ağı 2.0 kampanyaları, her reklam grubunun bir anahtar kelime içerdiği katı bir yapıyı izler. Arama Ağı 2.0 varsayılan olarak Geniş Eşleme Düzenleyici (GED) anahtar kelimelerini ve Tam Eşleme anahtar kelimelerini kullanır. GED anahtar kelimeleri, kendi Tam Eşleme anahtar kelimesini Tam Eşleme reklam grubunda temin eden iş açısından önemli arama sorgularını araştırmak için kullanılır. Bu, her kampanyada bir GED, bir de Tam Eşleme reklam grubu olmak üzere iki reklam grubuyla başlayacağınız anlamına gelir.

google 2.jpg

Aşağıda her Arama Ağı 2.0 kampanyasının hayal ürünü bir şirket olan Furniture House için şu alanlarda nasıl göründüğünü belirten bir görsel yer almaktadır:
  • Anahtar Kelimeler sekmesi: Reklam grubunu anahtar kelimeden sonra adlandırın.
  • Reklamlar sekmesi: Anahtar kelimeyi reklam başlığınıza dahil edin.
google 3.jpg

Reklamlar sekmesi:
Anahtar Kelimeyi reklam başlığınıza dahil edin (aşağıdaki resme bakın).
 
google 4.jpg

3. Adım - Kampanya Optimizasyonu

Üçüncü adımın amacı, mevcut Kampanya Haritasında neyin ayarlanacağına, kaldırılacağına veya buraya neyin ekleneceğine karar vermek için kampanya performans verilerini analiz etmektir. Kampanya Optimizasyonu, hesabı bir hedefe yönelik optimize etmenin tutarlı ve verilere dayalı bir yöntemini temel almalıdır. YG odaklı olmak üzere, işletmeniz için ekonomik değeri bulunan web sitenizdeki/web mağazanızdaki işlemleri izlediğinizden emin olmanız önemlidir.

Dahası, her anahtar kelimenin müşteri yolculuğunda farklı bir rol oynadığını ve dolayısıyla rolüne dayalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Örneğin, bir marka kampanyası ve kategori kampanyasında bulunan anahtar kelimeler büyük olasılıkla farklı YG metriklerine ve hedeflerine sahip olacaktır. Rol, her ayrı işletmeye bağlı olarak değişir.

Her Arama Ağı 2.0 kampanya optimizasyonu, kampanya türüne göre (kendi markası, marka, kategori) net performans metrikleri ve hedeflerine sahip olarak başlar. Bunlara dayalı olarak, kendi reklam grubuna sahip olmayı hak eden anahtar kelimeleri sistematik olarak tanımlarsınız.

Değerlendirme Arama terimleri raporunda gerçekleşir. GED reklam grubunda performans gösteren ve dolayısıyla kendi tam eşleme reklam grubuna sahip olmayı hak eden anahtar kelimeleri tetikleyen sorguları tanımlarsınız.

google 5.jpg

İstenen Sonuç elde edilene kadar 1'den 3'e kadar olan adımları tekrarlayın

Arama Ağı 2.0'ın nihai hedefi veya İstenen Sonucu, iş açısından önemli anahtar kelime açık artırmalarında rekabetçi olmanızı ve bu gücü korumanızı sağlayan tüm önemli optimizasyon yardımcıları üzerinde maksimum kontrole sahip olacağınız, yüksek performans gösteren ve iş artışı sağlayan bir AdWords hesabıdır.
  • Kampanya Kıyaslaması: Kampanya Optimizasyonu Öncesi ve Sonrası (aşağıda genel hatları çizilmiştir - yalnızca gösterim amaçlıdır)
google 6.jpg

Özet
Arama Ağı 2.0 zamandan tasarruf etmenize, sistematik olmanıza ve kontrolünüzü maksimuma çıkarmanıza yardımcı olarak AdWords'de Arama Ağı reklamcılığından en iyi yatırım getirisini (YG) nasıl elde edeceğinizi anlamanızı sağlar. Her alakalı anahtar kelimenin ardındaki pazarların ne kadar değerli olduğunu ve bu pazarlardaki varlığınızı net ve tutarlı bir şekilde nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı anlamayla ilgili zorlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

google 7.jpg
 
Nereden başlamalı?

Üç adımlı Arama Ağı 2.0 metodolojisini takip ederek:
  1. 1'den 3'e kadar olan kampanyalarda (kendi markası, marka ve/veya kategori) bir deneme yapın
  2. 1-2 hafta sonra kısa vadeli sonuçları alakalı metriklere göre değerlendirin
  3. İşletmeniz için önemli olan diğer markalar ve/veya kategorilere
  4. Arama Ağı 2.0 kampanyalarınızı değerlendirin ve sürekli olarak optimize edin
İyi şanslar ve iyi eğlenceler!

Kaynak: 
Tomas Bodin / SMB Satış Görevlisi / Google İsveç
Kari Oksanen / Ajans Deneyimi Lideri / Google İskandinavya