ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU  - SEARCH ENGINE OPTIMIZATION (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir ?


Arama Motoru Optimizasyonu bir diğer adı ile SEO; web sitenizin hedeflenen arama kelimelerinde Google vb. gibi Arama Motorları'nda gösterilerek, zaman içerisinde daha üst sırada bulunmanızı sağlayacak web sayfanızda yapılan düzenlemelerdir.

Arama Motoru Optimizasyonu ; firmanızın tanıtımı ve marka bilinirliğiniz için dünyanın herhangi bir yerinde bulunan potansiyel müşterilerinize ulaşmanız açısından stratejik önem taşımaktadır.

Arama motoru optimizasyonu yada SEO(Search Engine Optimization) ;
  • Web site içi optimizasyon
  • Web site dışı optimizasyon olmak üzere iki grupta incelenmektedir.
WEB SİTE İÇİ OPTİMİZASYON

İnternet üzerinde sektörünüz ile ilgili olan bir çok web sayfası bulunmaktadır ve aralarında bir rekabet vardır. Bunun için web sitenizin olması önemlidir fakat sadece web sayfasına sahip olmanız yeterli bir unsur değildir. Kullanıcıların firmanızla ilgili ürün ya da hizmet aradıklarında sizin web sayfanıza ulaşması gerekir.

Bunun için internet sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünün ilk ve en önemli noktası, site içi optimizasyonun kriterlere uygun olmasıdır. Web sitenizde yeterli içerik yoksa, özgün yazılmış hizmet veya ürün bilgilendirmeniz yoksa ya da varolan içerik arama motorları tarafından algılanmıyorsa yani resim olarak girilmiş içerikler ve flash alanları çok ise, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız mümkün değildir.

İnternet sitesinin yapılmaya başlandığı andan yayına gireceği zamana kadar yapılan işlemler site içi optimizasyon kurallarına uygun olmalıdır. Siteniz ile ilgili kaliteli içerik oluşturarak, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara görünmesini sağlayabilirsiniz.

Web Site İçi Optimizasyon Dahilinde Yapılan Çalışmalar
  • Web sitesi yazılımı css ve html olmalıdır
  • Bulunmak istediğiniz hizmet ya da ürünleriniz için alakalı metinler yazılarak anahtar kelime yoğunluğu arttırılmalıdır.
  • Web sayfanız zaralı içerik ve kodlardan temizlenerek site açılış hızı iyileştirilmelidir.
  • Sayfalar arası geçiş linkleri düzenlenerek site haritası oluşturulur.
  • XML site haritası oluşturularak arama motorlarına gönderilir.
  • Meta Tag ve Page Taglar seo uyumlu olarak oluşturulur.

WEB SİTE DIŞI OPTİMİZASYON

Türkiye'de Site dışı optimizasyon denildiğinde dikkate alınan ilk arama motoru google dır.  Çünkü internet üzerinden arama yapan kullanıcıların %97'si Google'ı kullanır.

Google arama motoru için yapılan Arama Motoru Optimizasyonu'nda birçok önemli nokta bulunmaktadır.

Önemli olan bazı etkenler; Sahip olduğunuz internet sitenizin adı yani domaininiz [www.firmaniz.com], Domaininizin kaç yıldır aktif olduğu, Web sayfanızın kuruluş tarihi, Web sitenizin kodlanması için kullanılan yazılımlar, Site içi bağlantılar, Sitenize ziyaretçi giriş çıkışları (site trafiğiniz), ziyaretçilerin web sayfanızda kalma süresi vb.