Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir ve Google'ın gelirlerinin yaklaşık %90'nını oluşturur. Online pazarlama için kullanılan reklam teknolojisinin genel adıdır. Google Adwords internet üzerinden yapılan arama sonucu ortaya çıkar. Yapılan arama sonuçları metin reklam olarak gözükse de resimli ve metin olarak yayınlanabilir.

Adwords, Google arama motorunun en çok kullanılan ürünlerinden biridir. Google Adwords reklamlarının bu kadar talep görmesinin bir nedeni ise reklam için sadece tıklandığında ücret ödemenizdir.

Google Adwords aracılığıyla verdiğiniz bir reklam arama sonuçları ile birlikte yayınlanır. Anahtar sözcükler ile ilgili reklamlar aradığınız sayfada yer alır. Genelde metin ağırlıklı olan reklamların yanı sıra video ve resim özellikli reklamların hazırlanıp yayınlanması da mümkündür.

Google'da kullanıcıların reklamları ilk 3 sırada ya da sağ taraftaki 8 bölümden bir tanesinde yer alır. Metinlerin yanı sıra Google'ın görüntülü reklam ağı da bulunmaktadır. Görüntülü reklam ağı, birçok sitede görmüş olduğunuz "Google Reklamları" ibaresiyle yer alan resim, video veya hareketli reklamlardan oluşur.

Google'a verilen reklamlarda ücretlendirme tıklama başına maliyet ile gerçekleşir. Sizin tarafınızdan günlük bütçe belirlenir ve reklamlar bu günlük bütçe dahilinde tıklama alır. Tıklama başına maliyetler (TBM) ise sektörden sektöre göre değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete göre belirlenir. Örneğin gıda sektörde tıklama başına maliyet 0,35 kuruş ve belirlenen 30 TL'lik bir günlük bütçede reklamlar 0,35 kuruştan tıklama alır ve belirlenmiş olan günlük bütçeye ulaşana kadar reklamlar tıklanmaya devam eder.

Google Adwords reklamları geniş çaplı özellikleri ile birçok reklam aracından farklıdır. Reklamlarınızı sizin belirleyeceğiniz niteliklere göre düzenleyip gösterileceği ülke, bölge veya şehir seçilebilir. Reklamlarınızın gösterileceği gün ve saat aralıklarını belirleyip, gösterileceği demografik özellikleride (yaş,cinsiyet gibi) seçilip düzenleme yapılabilir.