Google da ilk sayfada konusunda doğru bilinen birçok yanlış anlatım vardır. Google da ilk sayfa çıkmak çok kolay bir konu olmadığı gibi garantili verilebilecek bir hizmet değildir. Oysa size Googleda ilk sayfada birinci sırada çıkartalım şeklinde çeşitli e-postalar gelmektedir.

Google şunu söyler;  ""Google sol kısımda yani organik arama sonuçları tamamen ücretsizdir. Organik arama sonucunda hiç bir kişi, kimse, firma size Google ilk sayfada çıkmak konusunda garanti veremez."" Bu garantiyi Google çalışanlarının yetkisi olsa bile veremez, özellikle rekabetin fazla kelimelerde doğal arama sonuçlarında Google da ilk sırada çıkmak ilk sayfada görüntülenmek çok ama çok zordur ve bir sürü kriteri mevcuttur.
 
Google ücretsiz kısımda yani organik arama sonuçları içerisinde üst sıralarda çıkmak için Web Sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu, "Google Optimizasyonu" yapılarak ve ciddi çalışmalar içerisine girilerek sabırla devam ederek garanti olmazsa da başarı elde etme şansınızı büyük ölçüde arttırmış olursunuz.
 
Arama Motoru Optimizasyonunuzu yaptırır ve yaptığınız işte sitenizi sizinle aynı işi yapan diğer firmalardan farklı kılmayı başarabilirseniz web sitenizi daha ön sayfaya daha üst sıralara taşıyabilirsiniz. Hiç bir site ya da Firma Google için ayrıcalıklı değildir sadece sitenizde yaptığınız çalışmalar, özgün içerikler, optimizasyonları ve buna benzer birçok çalışma ile Googleda ilk sayfalarda çıkma olasılığınız çok fazla olacaktır. Google Hiç Bir Site ve/veya Firmaya Öncelik Tanımaz.
 
Arama Motoru Optimizasyonu bu alanda en popüler olan "Google Optimizasyonu" herkesin yapabileceği bir işlem değildir.  Google için Optimizasyon yapılmasının çok farklı teknikleri ve sırları vardır; Bu konuda kendini geliştirmiş ve sürekli araştırma içerisinde olan web geliştirme, web iyileştirme Yanı;  Arama Motoru Uzmanı (Seo Uzmanları)  ile çalışmak en doğrusudur.
 
Google'un gerçekten ticari pazarlama etkisi tartışılamaz; Tüm dünyada ve Özellikle Türkiye'de Firmalar hedef arama kelimelerinde müşteri kitlesine ilk önce ulaşmak amacı ile google arama motorunda ilk sayfada bulunmak ve hatta ilk sırada görüntülenmek istemektedirler. Arama motorları arasında Google en popüler olanıdır bu nedenle özellikle de Google ilk sayfada bulunmak için SEO uzmanları çalışırlar.