Kullanıcılar belirli ürünleri veya hizmetleri aramak için anahtar kelimeleri (veya arama terimlerini) kullanır...

Google Anında Arama Hakkında

Google Anında Arama, arama sonuçlarını siz arama terimini yazarken gösteren bir arama özelliğidir. Daha iyi arama sonuçlarını daha hızlı almanıza yardımcı olmak için teknolojimizin ve altyapımızın sınırlarını zorluyoruz. Teknik açıdan temel görüşümüz, kullanıcıların yavaş yazdığı ama hızlı okuduğu şeklindeydi. Tipik olarak tuş vuruşları arasında 300 milisaniye geçerken, sayfanın başka bir yerine bakmak yalnızca 30 milisaniye (onda biri!) sürüyor. Bu da demektir ki, arama sonuçlarını, arama terimini yazdığınız sırada inceleyebilirsiniz.

İlk göze çarpan değişiklik, doğru içeriğe öncekinden çok daha hızlı ulaşabiliyor olmanız, çünkü arama teriminin tamamını yazmanız, hatta "ara" düğmesine basmanız bile gerekmiyor. Başka bir değişiklik de arama sonuçlarını, arama terimini yazdıkça görmenizin size anında geri bildirim sağlayarak daha iyi bir arama terimi oluşturmanızda yardımcı olmasıdır. Sonuçlarınız, tam olarak bulmak istediğinizle eşleşene kadar aramanızı anında ayarlayabilirsiniz. Zamanla, aramanın başka ne şekilde olduğunu merak etmeye başlayabiliriz.

Faydaları

Daha Hızlı Aramalar: Google Anında Arama, siz daha arama terimlerinizi yazmayı bitirmeden, yapmak istediğiniz aramayı tahmin edip sonuçları göstererek arama başına 2-5 saniye kazandırabilir.

Daha Akıllı Tahminler: Aradığınız şeyin tam olarak ne olduğunu bilmeseniz bile tahminler aramanızı yönlendirmenizde yardımcı olabilir. En yakın tahmin, doğrudan arama kutusunda gri renkli metinle gösterilir. Böylece aradığınızı görür görmez yazmayı kesebilirsiniz.

Anında Gelen Sonuçlar: Yazmaya başlayın ve sonuçları hemen görün. Bundan önce arama terimlerinin tamamını yazmanız, "ara" düğmesine basmanız ve doğru sonuçların gelmesini beklemeniz gerekiyordu. Şimdi sonuçlar siz arama terimlerini yazdıkça karşınıza gelir ve her adımınızda ne yöne gittiğinizi görmenize yardımcı olur.

Bunlardan haberiniz var mı?
  • Google Anında Arama'dan önce, tipik bir aramada arama terimini girmek 9 saniyeden uzun sürüyordu. Yazılması 30-90 saniye süren birçok arama örneği gördük.
  • Google Anında Arama kullanımı, her arama için 2-5 saniye kazandırabilir
  • Tüm dünya Google Anında Arama'yı kullanırsa günde 3,5 milyar saniye tasarruf edileceğini tahmin ediyoruz. Bu da saniyede 11 saat kazandırır.
  • Google Anında Arama işlevi için 15 yeni teknoloji kullanıldı.